Daycare.com Forum Kidacare by Minute Menu Force of Nature Disinfectant

Go Back   Daycare.com Forum > Main Category > Daycare Center and Family Home Forum

Daycare Center and Family Home Forum Daycare Center and Family Home owners, Directors, Operators and Assistants should post and ask questions here.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 04-07-2015, 05:38 PM
Pepperth's Avatar
Pepperth Pepperth is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 676
Default Groceries: How Much Do You Spend?

I saw an old thread out there from 2010, and was curious how much people spend on groceries per week now that its 2015? How many kids do you feed? I've been working my budget tonight (both for my daycare and my family) and this seems like a good way to procrastinate on that.
Reply With Quote
  #2  
Old 04-07-2015, 05:46 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default

I spend about $200 / week - including cleaning supplies and paper goods - for my family of 6 and 6 daycare kids. I shop with a menu for all meals and snacks. We generally 'clean eat'. I'm a little looser with the daycare kids but I don't feed them junk or packaged food.
Reply With Quote
  #3  
Old 04-07-2015, 05:52 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default

About $150 a week on food, paper, cleaning supplies. Family of 3 and 5-8 daycare kids.
Reply With Quote
  #4  
Old 04-07-2015, 06:17 PM
Gemma's Avatar
Gemma Gemma is online now
Childcare Provider
 
Join Date: Mar 2015
Location: U.S.A
Posts: 990
Default

Quote:
Originally Posted by Pepperth View Post
I saw an old thread out there from 2010, and was curious how much people spend on groceries per week now that its 2015? How many kids do you feed? I've been working my budget tonight (both for my daycare and my family) and this seems like a good way to procrastinate on that.
I really don't spend that much on food, I spend way more on cleaning supply, wipes, diaper creams etc

I cook pasta and rice in several different ways, so that the kids have always good meals, without costing me a fortune, and I don't serve meats for proteins every day, I serve beans and eggs etc
Reply With Quote
  #5  
Old 04-07-2015, 08:02 PM
jenboo's Avatar
jenboo jenboo is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Planet earth
Posts: 3,099
Default

$200 a MONTH on food. This is for 6 kids, partially organic and all homemade meals.
Reply With Quote
  #6  
Old 04-07-2015, 08:30 PM
spedmommy4's Avatar
spedmommy4 spedmommy4 is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2015
Location: Northern Oregon
Posts: 933
Default

Quote:
Originally Posted by jenboo View Post
$200 a MONTH on food. This is for 6 kids, partially organic and all homemade meals.
Wow!! I wish that was my grocery bill. I'm just over 800 wish 4 of my own (3 are teen boys) and 4 dck.
Reply With Quote
  #7  
Old 04-07-2015, 08:36 PM
daycare's Avatar
daycare daycare is offline
Advanced Daycare.com Moderator
 
Join Date: Feb 2011
Location: Mars
Posts: 16,021
Default

Quote:
Originally Posted by jenboo View Post
$200 a MONTH on food. This is for 6 kids, partially organic and all homemade meals.
Where do you shop? Mine is about $2400-2600 a month. That's 14 dcks every day and 5 in my family. This does include my families vitamins too or protein shakes.
Reply With Quote
  #8  
Old 04-07-2015, 08:39 PM
spinnymarie's Avatar
spinnymarie spinnymarie is offline
mac n peas
 
Join Date: May 2013
Location: Illinois
Posts: 889
Default

12 - 14 DCK, grocery food only: $300 - $450/month.
I shop totally separate with separate fridge for my family.
We cook mainly from scratch, clean foods.
Reply With Quote
  #9  
Old 04-07-2015, 08:56 PM
jenboo's Avatar
jenboo jenboo is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Planet earth
Posts: 3,099
Default

Quote:
Originally Posted by daycare View Post
Where do you shop? Mine is about $2400-2600 a month. That's 14 dcks every day and 5 in my family. This does include my families vitamins too or protein shakes.
This is only for the daycare. I have separate fridges and pantry shelves for family and daycare foods. I shop at winco and then get produce from sprouts.
Reply With Quote
  #10  
Old 04-07-2015, 09:09 PM
daycare's Avatar
daycare daycare is offline
Advanced Daycare.com Moderator
 
Join Date: Feb 2011
Location: Mars
Posts: 16,021
Default

Quote:
Originally Posted by jenboo View Post
This is only for the daycare. I have separate fridges and pantry shelves for family and daycare foods. I shop at winco and then get produce from sprouts.
I mostly shop at our farmers market.

I don't have either of those stores where I live. Never heard of them, but they sound like they are good

We have a nob hill and one Safeway. I like nob hill but their prices on organic is much higher than my farmer market.

Before I moved I had my own garden but with this drought I don't think I'll ever get to replant it anytime soon.
Reply With Quote
  #11  
Old 04-08-2015, 04:07 AM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by daycare View Post
Where do you shop? Mine is about $2400-2600 a month. That's 14 dcks every day and 5 in my family. This does include my families vitamins too or protein shakes.
Oh my gosh that's insane how do you make a profit!
Reply With Quote
  #12  
Old 04-08-2015, 04:33 AM
Pepperth's Avatar
Pepperth Pepperth is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 676
Default

Quote:
Originally Posted by jenboo View Post
$200 a MONTH on food. This is for 6 kids, partially organic and all homemade meals.
What do you typically serve for snacks and lunch?
Reply With Quote
  #13  
Old 04-08-2015, 04:52 AM
DaveA's Avatar
DaveA DaveA is online now
Daycare.com Member and Bladesmith
 
Join Date: Jul 2014
Location: Illinois
Posts: 3,964
Default

$200-$225 a week including non food supplies. Our household is 3 adults, 2 kids, and 5-7 DCKs.
Reply With Quote
  #14  
Old 04-08-2015, 05:45 AM
AuntTami's Avatar
AuntTami AuntTami is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Wisconsin
Posts: 888
Default

Holy cow! How do you guys do it?! I spend about $400 every 2 weeks for 3 kids and 2 adults!!!!
Reply With Quote
  #15  
Old 04-08-2015, 07:49 AM
Kimskiddos's Avatar
Kimskiddos Kimskiddos is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2013
Location: Texas
Posts: 419
Default

I spent $200 about every 10 days for all supplies (can't make myself go to the grocery store any more often, lol). That is for 2 adults and 5 kiddos. I also shop as clean as possible and really limit the processed stuff.
Reply With Quote
  #16  
Old 04-08-2015, 08:29 AM
jenboo's Avatar
jenboo jenboo is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Planet earth
Posts: 3,099
Default

Quote:
Originally Posted by Pepperth View Post
What do you typically serve for snacks and lunch?
Mondays are some type of pasta, Tuesday is Mexican, Wednesday is soup, Thursday is sandwiches and Friday is pizza.

Pasta: chicken Alfredo, baked ziti, veggie Mac, etc
Mexican: bean burritos, chicken quesadillas, soft tacos, etc.
Soup: tomato, butternut squash, chili
Sandwiches: cream cheese and cucumber, turkey panini etc
Pizza: bubble pizza, pizza rolls, regular pizza

Breakfasts consist of muffins, pancakes, omelettes with toast, etc

Pm snack is always veggies or fruit with dip and pita bread or muffins or peanut butter toast, etc.

To save money I do a 3 week rotating menu. I also make large batches and freeze the rest (soups, pancakes, waffles, etc). I keep things simple and make just about everything from scratch.
Reply With Quote
  #17  
Old 04-08-2015, 08:30 AM
jenboo's Avatar
jenboo jenboo is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Planet earth
Posts: 3,099
Default

Quote:
Originally Posted by AuntTami View Post
Holy cow! How do you guys do it?! I spend about $400 every 2 weeks for 3 kids and 2 adults!!!!


How do you guys afford it?!
Dh and I spend about $150 a month on us and then like I said $200 on 6 daycare kids.
Reply With Quote
  #18  
Old 04-08-2015, 09:24 AM
Martha Stewart's Avatar
Martha Stewart Martha Stewart is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2015
Location: US
Posts: 73
Default

Roughly $300/week for 6 dck + 6 family (2 adults + 4 athletic kids, 2 teens)

Our food bill is out of control. I cook most of our meals, kids take their lunches - but one kid who runs track, wrestles and does manual labor for a job eats probably 4500 calories a day - and has trouble keeping weight on.
Reply With Quote
  #19  
Old 04-08-2015, 09:42 AM
sharlan's Avatar
sharlan sharlan is online now
Advanced Daycare.com Member
 
Join Date: May 2011
Location: Chino, California
Posts: 6,036
Default

I spend between $350 and $500 a week for a family of 7 and 7 daycare kids.
Reply With Quote
  #20  
Old 04-08-2015, 09:44 AM
daycare's Avatar
daycare daycare is offline
Advanced Daycare.com Moderator
 
Join Date: Feb 2011
Location: Mars
Posts: 16,021
Default

Quote:
Originally Posted by Unregistered View Post
Oh my gosh that's insane how do you make a profit!
well if you think about it, that is only about $150.00 per person a month for food.

The food prices here are not cheap. This is one of the things that I feel is not fair that the USDA food program has their rates set across the board and don't take into consideration how expensive food is here. Since our drought, produce prices have really sky rocketed.
Reply With Quote
  #21  
Old 04-08-2015, 10:04 AM
AuntTami's Avatar
AuntTami AuntTami is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Wisconsin
Posts: 888
Default

Quote:
Originally Posted by jenboo View Post


How do you guys afford it?!
Dh and I spend about $150 a month on us and then like I said $200 on 6 daycare kids.
I don't really know. I basically work to buy groceries and pay a couple bills. It's absolutely insane but I can't figure out where the problem is!!! I make all of our meals, avoid the "middle" of the store as much as possible, and we grow most of our vegetables in the summer(which will drop the bill some but not as much as you'd think) I take a specific list with me, very rarely stray from my list, we don't go on last minute grocery trips for that nights dinner if we can avoid it, and I've even stopped taking DH with me because he always puts a ton of other stuff in the cart.... And still. I went on Saturday; and spent $150. It's Wednesday and I'll be there again by Saturday, and it'll only make it that long because I'll probably order a pizza for lunch Friday and DH and I will go out for dinner Friday night!
Reply With Quote
  #22  
Old 04-08-2015, 01:32 PM
tenderhearts's Avatar
tenderhearts tenderhearts is offline
Daycare.com Senior Member
 
Join Date: Jan 2010
Location: HI
Posts: 1,353
Default

For my family of 3 and all 6 of my daycare kids, I spend between $100-$125 per week, then another $25 PER MONTH for cleaning supplies tp ect.
Reply With Quote
  #23  
Old 04-08-2015, 02:15 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default

I spend about $140/week with my family of 3 and 4 F/T dck's. I separated it for a while and only spent about $30/week on just dc food. I shop seperately for paper goods and cleaning supplies.
Reply With Quote
  #24  
Old 04-08-2015, 02:32 PM
sally's Avatar
sally sally is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: May 2013
Location: us
Posts: 268
Default

I spend about $300 to $500 per month for my family of 4 plus 3 daycare kids and any drop ins. But we have a huge pantry and 2 refrigerators plus a large freezer. I stock up on sales and mostly cook from scratch.
Reply With Quote
  #25  
Old 04-08-2015, 02:39 PM
ColorfulSunburst's Avatar
ColorfulSunburst ColorfulSunburst is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bronx, New York
Posts: 643
Default

$350 per MONTH for food only for 6 boys who have a great appetite I buy a lot of organic food. I also keep 100% separate the family shopping and the daycare shopping. Even if I do it at the same time.
I do shopping in Costco and Fairway
Reply With Quote
  #26  
Old 04-08-2015, 03:32 PM
KidGrind's Avatar
KidGrind KidGrind is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Sep 2013
Location: Red, White & Blue
Posts: 1,108
Default

$300 to $500 per week
Reply With Quote
Reply

Tags
cost of supplies, groceries

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
How much per week do you spend on food? SunshineMama Daycare Center and Family Home Forum 8 03-05-2014 09:27 AM
Go Ahead and Spend My Money..... Countrygal Daycare Center and Family Home Forum 10 06-03-2012 06:09 PM
Groceries cillybean83 Daycare Center and Family Home Forum 28 02-08-2011 11:35 AM
How Much Do You Spend in Groceries a Week? SunflowerMama Daycare Center and Family Home Forum 19 03-22-2010 01:21 PM
Parents who spend NO time w/ baby Unregistered Daycare Center and Family Home Forum 9 09-08-2009 04:58 PM


All times are GMT -7. The time now is 08:15 AM.



Daycare.com         Find A Daycare         List Your Daycare         Toys & Products                 About Us

Daycare.com
Please read our Disclaimer before continuing.

Topics pertain mainly to the following States:

Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Columbia Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming