Daycare.com Forum

Go Back   Daycare.com Forum > Daycare and Taxes

Daycare and Taxes All things related to Taxes and running a Daycare post here. Topics of tax exemptions, forms, filings, tax write offs, IRS etc.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 02-11-2015, 01:02 PM
e.j.'s Avatar
e.j. e.j. is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3,006
Default Claiming Cost of Gluten Free food

Tom, this isn't day care related but I'm wondering if you could help me. My dd was initially diagnosed with a wheat allergy and told to go on a gluten free diet to see if it helped her feel better. We were told that since she has a diagnosed wheat allergy, the gluten free foods we buy for her use only can be tax deductible if the total for the year falls in a certain percentage range of our income. As I'm looking further into it, I'm reading that it's not the full cost of GF foods. It's the difference in cost between the gluten free food item and a non-gluten free alternative. My question is, how would I determine that difference? For example, I've bought Annie's GF Mac and Cheese for her but what do I compare it to for pricing? Kraft Mac and Cheese? Aldi's brand? Mac & cheese that's on sale or does it have to be full price? Do you know if there are any guidelines as far as brand comparisons? Do I need to provide proof of the cost of non-GF food I'm comparing it to?

Also, ordinarily if I were to make brownies, I'd buy a box mix for about $2. For her, I have to buy GF Potato Starch and Xanthum gum and because she has multiple other allergies, including peanuts, I have to buy special cocoa powder, special chocolate morsels, etc. Would I add up the cost of ingredients and find the difference between that total and the $2 mix or would i have to compare each ingredient (GF only?) to what I would ordinarily buy?

If I buy GF cookies and there are only 10 cookies to a package but I would ordinarily buy a regular box of cookies with 30 cookies in it, do I have to figure out price per cookie for each?

Claiming the cost of GF foods probably just isn't worth the trouble but given the cost of this food and all of the medical testing she went through last year that we had to pay out of pocket, iI want to make sure we're not short changing ourselves. Help?
Reply With Quote
  #2  
Old 02-11-2015, 05:26 PM
TomCopeland's Avatar
TomCopeland TomCopeland is online now
Business Author/Trainer
 
Join Date: Jun 2010
Location: St. Paul, Minnesota
Posts: 2,790
Default food program

Quote:
Originally Posted by e.j. View Post
Tom, this isn't day care related but I'm wondering if you could help me. My dd was initially diagnosed with a wheat allergy and told to go on a gluten free diet to see if it helped her feel better. We were told that since she has a diagnosed wheat allergy, the gluten free foods we buy for her use only can be tax deductible if the total for the year falls in a certain percentage range of our income. As I'm looking further into it, I'm reading that it's not the full cost of GF foods. It's the difference in cost between the gluten free food item and a non-gluten free alternative. My question is, how would I determine that difference? For example, I've bought Annie's GF Mac and Cheese for her but what do I compare it to for pricing? Kraft Mac and Cheese? Aldi's brand? Mac & cheese that's on sale or does it have to be full price? Do you know if there are any guidelines as far as brand comparisons? Do I need to provide proof of the cost of non-GF food I'm comparing it to?

Also, ordinarily if I were to make brownies, I'd buy a box mix for about $2. For her, I have to buy GF Potato Starch and Xanthum gum and because she has multiple other allergies, including peanuts, I have to buy special cocoa powder, special chocolate morsels, etc. Would I add up the cost of ingredients and find the difference between that total and the $2 mix or would i have to compare each ingredient (GF only?) to what I would ordinarily buy?

If I buy GF cookies and there are only 10 cookies to a package but I would ordinarily buy a regular box of cookies with 30 cookies in it, do I have to figure out price per cookie for each?

Claiming the cost of GF foods probably just isn't worth the trouble but given the cost of this food and all of the medical testing she went through last year that we had to pay out of pocket, iI want to make sure we're not short changing ourselves. Help?
To determine the difference in cost compare it to any other brand. Don't compare it to something on sale. I don't know of any guidelines. I think if you make a reasonable estimate of the difference in prices you will be okay. I would copy off the Internet prices you are comparing it to, if you can. Otherwise, make your own notes about this. I wouldn't compare every ingredient, I'd compare the difference in the cost of a box of brownies. If you can't compare boxes (# of cookies is very different) then do estimate the cost per cookie.
__________________
http://www.tomcopelandblog.com
Reply With Quote
  #3  
Old 02-11-2015, 07:22 PM
e.j.'s Avatar
e.j. e.j. is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3,006
Default

Thank you so much! I appreciate your help.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Food Programů YES or NO LeslieG Daycare Center and Family Home Forum 32 01-11-2014 10:45 PM
Daycare Food Program DonnaJean Parents and Guardians Forum 18 03-07-2013 05:12 PM
Gluten Free jojosmommy Natural, Holistic and RAW Lifestyle 3 09-04-2012 07:33 AM
The Need For A Free Ride Must Be In The Air... cillybean83 Daycare Center and Family Home Forum 33 02-10-2011 09:21 AM
Times Are Tough; Would You Offer A Lower Rate To A Potential Client? momofboys Daycare Center and Family Home Forum 24 12-15-2010 06:25 AM


All times are GMT -7. The time now is 03:42 AM.



Daycare.com         Find A Daycare         List Your Daycare         Toys & Products                 About Us

Daycare.com
Please read our Disclaimer before continuing.

Topics pertain mainly to the following States:

Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Columbia Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming