Daycare.com Forum Kidacare by Minute Menu Force of Nature Disinfectant HiMama Childcare App

Go Back   Daycare.com Forum > Main Category > Daycare Center and Family Home Forum

Daycare Center and Family Home Forum Daycare Center and Family Home owners, Directors, Operators and Assistants should post and ask questions here.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 07-31-2017, 01:12 PM
Tigerlilly's Avatar
Tigerlilly Tigerlilly is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jul 2017
Location: Michigan
Posts: 65
Default Food Costs

What are you all averaging a day on food costs per child? And what is your weekly budget for food?
Reply With Quote
  #2  
Old 07-31-2017, 01:39 PM
midaycare's Avatar
midaycare midaycare is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2014
Location: Midwest
Posts: 5,659
Default

$600 a month pays for all paper products, all food, formula, garbage bags, etc. My husband and I are on the keto way of eating (almost all meat/cheese/some organic veggies but not much) but that includes the higher cost of that in there, too.

It feeds 6 daycare kids all week, breakfast, lunch and 2 snacks daily, and all meals for my husband, son, and myself.

We don't buy processed crap. I couldn't do it without Aldis. Even Walmart adds an extra $200 a month to our bill.
Reply With Quote
  #3  
Old 07-31-2017, 02:03 PM
Snowmom's Avatar
Snowmom Snowmom is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2015
Location: USA
Posts: 1,336
Default

Quote:
Originally Posted by midaycare View Post
$600 a month pays for all paper products, all food, formula, garbage bags, etc. My husband and I are on the keto way of eating (almost all meat/cheese/some organic veggies but not much) but that includes the higher cost of that in there, too.

It feeds 6 daycare kids all week, breakfast, lunch and 2 snacks daily, and all meals for my husband, son, and myself.

We don't buy processed crap. I couldn't do it without Aldis. Even Walmart adds an extra $200 a month to our bill.
Wow, that's pretty good!
I admire you!

I spend around $350/week for 10-12 kids. I buy a lot of organic foods and do a lot of farmer's markets. Plus, I bake most of my own breads. It's getting to be too expensive to buy organic though. We started our own garden to cut some costs and I cut back on servings too.
Reply With Quote
  #4  
Old 07-31-2017, 02:04 PM
Snowmom's Avatar
Snowmom Snowmom is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2015
Location: USA
Posts: 1,336
Default

And that's just food! ^
Reply With Quote
  #5  
Old 07-31-2017, 02:22 PM
Tigerlilly's Avatar
Tigerlilly Tigerlilly is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jul 2017
Location: Michigan
Posts: 65
Default

Oh I totally forgot about Aldi. We have one here now. Definitely going to use them.
Reply With Quote
  #6  
Old 07-31-2017, 02:35 PM
Josiegirl's Avatar
Josiegirl Josiegirl is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Jun 2013
Location: Right here
Posts: 10,033
Default

Eight dcks and myself, B, L, and Snack. I usually spend 120-140 a week. That includes paper products and cleaners. I do buy my bread products at an outlet store, much cheaper than the grocery store. I admit I don't buy organic or shop Farmer's Markets.
Reply With Quote
  #7  
Old 07-31-2017, 03:40 PM
Controlled Chaos's Avatar
Controlled Chaos Controlled Chaos is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 2,128
Default

I spend $500 ish a month to feed 9 kids breakfast, lunch and snack. That also includes paper towels and a few other items like that.
Reply With Quote
  #8  
Old 07-31-2017, 07:52 PM
ColorfulSunburst's Avatar
ColorfulSunburst ColorfulSunburst is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bronx, New York
Posts: 643
Default

around $5 per day for a child.
Reply With Quote
  #9  
Old 07-31-2017, 08:13 PM
CalCare's Avatar
CalCare CalCare is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Jul 2015
Location: California
Posts: 657
Default

I spend so much more than everyone here. I don't understand how you do it. I always feel like I'm going as cheap as I can, too. For example, what yogurts do you use? What eggs? I have to buy really good yogurt - brown cow. And I do free range (not cage free) eggs. I feel like I get generic sugar, flour, canned beans... Chicken, I do buy free range or sometimes when I feel the bills are just too much, I buy conventional chicken... Do I just have to drop all that to make it work? Bread, I use Milton's whole grain. Cheese, I do buy shredded cheap cheese for the sake of time and money. Cold cuts, I buy, again, pricey ham which is like Applegate or similar - it doesn't have all the additives or anything. I do buy generic whole grain pasta and generic brown rice. I don't usually buy organic fruit and veg, too expensive. We have no Aldi's and our TJ's which people say is supposed to be equivalent, just isn't equivalent! TJs costs more than others and their produce is always bad. Help me learn the magic ways of spreading my food dollars!
Reply With Quote
  #10  
Old 08-01-2017, 04:32 AM
LysesKids's Avatar
LysesKids LysesKids is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: May 2014
Location: Tennessee
Posts: 2,832
Default

Quote:
Originally Posted by CalCare View Post
I spend so much more than everyone here. I don't understand how you do it. I always feel like I'm going as cheap as I can, too. For example, what yogurts do you use? What eggs? I have to buy really good yogurt - brown cow. And I do free range (not cage free) eggs. I feel like I get generic sugar, flour, canned beans... Chicken, I do buy free range or sometimes when I feel the bills are just too much, I buy conventional chicken... Do I just have to drop all that to make it work? Bread, I use Milton's whole grain. Cheese, I do buy shredded cheap cheese for the sake of time and money. Cold cuts, I buy, again, pricey ham which is like Applegate or similar - it doesn't have all the additives or anything. I do buy generic whole grain pasta and generic brown rice. I don't usually buy organic fruit and veg, too expensive. We have no Aldi's and our TJ's which people say is supposed to be equivalent, just isn't equivalent! TJs costs more than others and their produce is always bad. Help me learn the magic ways of spreading my food dollars!
I clip digital coupons weekly, hunt down organic bargains @ Kroger, buy rice in bulk from Asian grocers because it's less expensive and we don't do a lot of bread here because I have under 2's only. The oldest doesn't eat bread and because I don't either, it's not a big deal. I also make my own yogurt; again it's cheaper & tastes better plus I can add my own fruit and there is no added sugar. I have 2 Aldi's I can shop - one is better than the other. I also barter for eggs & fresh produce from local farms ( my homemade soaps & jams)
Reply With Quote
  #11  
Old 08-01-2017, 05:35 AM
midaycare's Avatar
midaycare midaycare is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2014
Location: Midwest
Posts: 5,659
Default

Quote:
Originally Posted by CalCare View Post
I spend so much more than everyone here. I don't understand how you do it. I always feel like I'm going as cheap as I can, too. For example, what yogurts do you use? What eggs? I have to buy really good yogurt - brown cow. And I do free range (not cage free) eggs. I feel like I get generic sugar, flour, canned beans... Chicken, I do buy free range or sometimes when I feel the bills are just too much, I buy conventional chicken... Do I just have to drop all that to make it work? Bread, I use Milton's whole grain. Cheese, I do buy shredded cheap cheese for the sake of time and money. Cold cuts, I buy, again, pricey ham which is like Applegate or similar - it doesn't have all the additives or anything. I do buy generic whole grain pasta and generic brown rice. I don't usually buy organic fruit and veg, too expensive. We have no Aldi's and our TJ's which people say is supposed to be equivalent, just isn't equivalent! TJs costs more than others and their produce is always bad. Help me learn the magic ways of spreading my food dollars!
You're in CA, you're screwed Everything is more expensive there. I live in the Midwest. I may get 4 seasons and winter is looong, but our home on 7 acres cost less than a CA 1 bedroom studio rental. Groceries, fuel, activities, general life...all cheaper here. I'm pretty sure I couldn't live on either coast. I'd have a heart attack just from the prices. I did live in SC for a year, which wasn't too bad...but then unlike the Midwest, people cared about designer brands. Walking into church I actually heard a man comment to a woman, "Ohhh...are those new Jimmy Choos?" Here no one would be caught dead in that stuff. Maybe Chicago. If anything, we wear Columbia sportswear or Patagonia.
Reply With Quote
  #12  
Old 08-01-2017, 06:50 AM
Blackcat31's Avatar
Blackcat31 Blackcat31 is offline
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 18,347
Default

Quote:
Originally Posted by Snowmom View Post
Wow, that's pretty good!
I admire you!

I spend around $350/week for 10-12 kids. I buy a lot of organic foods and do a lot of farmer's markets. Plus, I bake most of my own breads. It's getting to be too expensive to buy organic though. We started our own garden to cut some costs and I cut back on servings too.
Must be the difference between down there and up here

I have 12-14 kids daily and I spend roughly $150-200 a week on groceries and I also buy organic and lots of fresh farmer's market items. We also grow alot of our own too but that is usually just extras on their plate and not always a required component.

We don't eat much bread so I don't buy alot of it and I don't make it myself.
Reply With Quote
  #13  
Old 08-01-2017, 08:15 AM
Snowmom's Avatar
Snowmom Snowmom is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2015
Location: USA
Posts: 1,336
Default

Quote:
Originally Posted by Blackcat31 View Post
Must be the difference between down there and up here

I have 12-14 kids daily and I spend roughly $150-200 a week on groceries and I also buy organic and lots of fresh farmer's market items. We also grow alot of our own too but that is usually just extras on their plate and not always a required component.

We don't eat much bread so I don't buy alot of it and I don't make it myself.
Wow, seriously?!

Organic milk for dck's alone costs me $30/week.

We recently had two new grocery stores pop up in my neighborhood and my thoughts were: "Great, maybe we'll see some deals now that there's more competition".
Nope.

Costco is my best bet here. But I really hate setting aside time to portion and freeze.
Then, when I'm buying bulk or growing foods, I'd like to can what we don't eat right away. And... that's not creditable on the FP. Neither is dehydrating foods.
So, what's the point. :/
Reply With Quote
  #14  
Old 08-01-2017, 08:39 AM
midaycare's Avatar
midaycare midaycare is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2014
Location: Midwest
Posts: 5,659
Default

Quote:
Originally Posted by Snowmom View Post
Wow, seriously?!

Organic milk for dck's alone costs me $30/week.

We recently had two new grocery stores pop up in my neighborhood and my thoughts were: "Great, maybe we'll see some deals now that there's more competition".
Nope.

Costco is my best bet here. But I really hate setting aside time to portion and freeze.
Then, when I'm buying bulk or growing foods, I'd like to can what we don't eat right away. And... that's not creditable on the FP. Neither is dehydrating foods.
So, what's the point. :/
Organic milk at Aldi's is $1.99. Non organic but not treated with rsbt or whatever that is is $.99. I use 2-3 gallons a week.
Reply With Quote
  #15  
Old 08-01-2017, 08:53 AM
Blackcat31's Avatar
Blackcat31 Blackcat31 is offline
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 18,347
Default

Quote:
Originally Posted by Snowmom View Post
Wow, seriously?!

Organic milk for dck's alone costs me $30/week.

We recently had two new grocery stores pop up in my neighborhood and my thoughts were: "Great, maybe we'll see some deals now that there's more competition".
Nope.

Costco is my best bet here. But I really hate setting aside time to portion and freeze.
Then, when I'm buying bulk or growing foods, I'd like to can what we don't eat right away. And... that's not creditable on the FP. Neither is dehydrating foods.
So, what's the point. :/
Yes, what Midacare said below! Aldi's is great for organic milk and produce.

I don't know how many gallons of milk you go through but we only do milk for lunch. I don't serve breakfast and it's water only for snack so that helps alot!



Quote:
Originally Posted by midaycare View Post
Organic milk at Aldi's is $1.99. Non organic but not treated with rsbt or whatever that is is $.99. I use 2-3 gallons a week.
Reply With Quote
  #16  
Old 08-01-2017, 09:39 AM
CalCare's Avatar
CalCare CalCare is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: Jul 2015
Location: California
Posts: 657
Default

Omg ha! Our organic milk gallon is like 5.99-6.99.
Reply With Quote
  #17  
Old 08-01-2017, 10:44 AM
hwichlaz's Avatar
hwichlaz hwichlaz is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: May 2013
Location: California
Posts: 2,020
Default

Cost of living in a small town....eesh, lol

$1000 per month for 6-8 kids, plus my 17-year-old, myself...and my 7-year-old. Food program covers about $500 of that consistently.

Our grocery prices are higher because of fuel surcharge...we don't have any major highways or a freeway through our county.
Reply With Quote
  #18  
Old 08-01-2017, 10:55 AM
hwichlaz's Avatar
hwichlaz hwichlaz is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: May 2013
Location: California
Posts: 2,020
Default

Quote:
Originally Posted by CalCare View Post
I spend so much more than everyone here. I don't understand how you do it. I always feel like I'm going as cheap as I can, too. For example, what yogurts do you use? What eggs? I have to buy really good yogurt - brown cow. And I do free range (not cage free) eggs. I feel like I get generic sugar, flour, canned beans... Chicken, I do buy free range or sometimes when I feel the bills are just too much, I buy conventional chicken... Do I just have to drop all that to make it work? Bread, I use Milton's whole grain. Cheese, I do buy shredded cheap cheese for the sake of time and money. Cold cuts, I buy, again, pricey ham which is like Applegate or similar - it doesn't have all the additives or anything. I do buy generic whole grain pasta and generic brown rice. I don't usually buy organic fruit and veg, too expensive. We have no Aldi's and our TJ's which people say is supposed to be equivalent, just isn't equivalent! TJs costs more than others and their produce is always bad. Help me learn the magic ways of spreading my food dollars!
Mine's expensive too. I'm not brand loyal or organic...I'll buy local over organic, and organic for produce on the dirty dozen list...but if it's too much more than conventional we just don't get to have it. Sticking with in season produce helps. I only serve 100% whole grain bread, pasta, cereals, and brown rice, quinoa, etc. Non-organic dairy. But I get a mid range price on dairy. There's a semi local company, Clover, that my step dad worked for. He says they use organic practices even with their non-certified herds, and the cattle all get to graze on green pasture every day.

The only yogurt that it flavored that meets the new food program regs in Oct, that doesn't have artificial sweeteners and is available to me is Chobani. Otherwise, I have to flavor the plain stuff myself.

I save money by serving mostly vegetarian meals and cooking from scratch. I save the meat proteins for fishy Fridays and my own family's dinner. The kids eat a lot of eggs, cheese, beans, yogurt, for their protein. Then on Fridays, I rotate between tuna sandwiches (tuna melts in winter) and salmon patties.

After standing in the aisle and reading forever, I found a cereal that is 100% whole grain and has less than 6 grams of sugar per dry ounce (new regs) that's generic. It's the Safeway brand bite sized frosted shredded wheat. The kids will also eat Chex, and the babies are willing to eat plain Cheerios but my older kids just go hungry if I serve it. In winter I make porridge...Old Fashioned Oats, Cream of Wheat, etc.
Reply With Quote
  #19  
Old 08-01-2017, 01:07 PM
Controlled Chaos's Avatar
Controlled Chaos Controlled Chaos is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 2,128
Default

Quote:
Originally Posted by CalCare View Post
Omg ha! Our organic milk gallon is like 5.99-6.99.
That's what it is here too. Location has so much to do with price.

I am mostly vegetarian here for cost reasons. For protein Monday is eggs, Tuesday beans, wed cheese and then usually another cheese day and Friday is sometimes a meat or eggs again.
Reply With Quote
  #20  
Old 08-01-2017, 01:19 PM
LysesKids's Avatar
LysesKids LysesKids is online now
Daycare.com Member
 
Join Date: May 2014
Location: Tennessee
Posts: 2,832
Default

Quote:
Originally Posted by Controlled Chaos View Post
That's what it is here too. Location has so much to do with price.

I am mostly vegetarian here for cost reasons. For protein Monday is eggs, Tuesday beans, wed cheese and then usually another cheese day and Friday is sometimes a meat or eggs again.
I have to do my veggie meals sans cheese daytime due to a dairy & soy allergy with 2 babes. And I can do eggs on the day my Egg allergy isn't here lol - thank goodness for Kite Hill Almond "cream cheese" spread - I can do cheese & toast/bagels this way lol but it is very spendy, so it's a treat, not a weekly. I get my milk directly from a local farm & I make my butter, yogurt and even farmers cheese when I have a little left at end of week - it's actually cheaper to buy directly from XXXX Dairy than it is to buy the same gallon of their milk in the store ( about $5 a month but still)
Reply With Quote
  #21  
Old 08-01-2017, 02:17 PM
hwichlaz's Avatar
hwichlaz hwichlaz is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: May 2013
Location: California
Posts: 2,020
Default

The cheap milk that the kids won't drink...and neither will I, is just under $4 a gallon. The midline good milk is 5.99. Organic is 7.99
Reply With Quote
  #22  
Old 08-01-2017, 06:22 PM
midaycare's Avatar
midaycare midaycare is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2014
Location: Midwest
Posts: 5,659
Default

Quote:
Originally Posted by hwichlaz View Post
The cheap milk that the kids won't drink...and neither will I, is just under $4 a gallon. The midline good milk is 5.99. Organic is 7.99
That is horrifying.
Reply With Quote
  #23  
Old 08-02-2017, 10:52 AM
EntropyControlSpecialist's Avatar
EntropyControlSpecialist EntropyControlSpecialist is offline
Embracing the chaos.
 
Join Date: Mar 2012
Location: A toasty environment!
Posts: 7,430
Default

Around $100-$150 per week for 12 children (1 is our own), my husband, and myself. That includes gluten free items for my own family since we have Celiac Disease (daughter and myself) and are gluten intolerant (husband). I was doing a good job of making Paleo meals for my own family and then it kind of went into the toilet these last few months due to exhaustion.
SOME of the items are organic. I shop at Aldi and Sprouts (their sales for organic produce are GREAT!). Someone else is right...if I shop at Walmart my bill is A LOT higher.

Milk is around .99-2.00 a gallon depending on time of the year. Eggs are around .30-1.75 depending on time of the year. Buying only seasonal produce saves me a TON.

I am only open 4 days per week and most children are not present for breakfast (only 1-4, MAYBE). So, we only go through 2 gallons of milk per week since it's mostly at lunch and my own family doesn't drink it.
Reply With Quote
Reply

Tags
food costs

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Food Program - What?! gracepatiencelove Daycare Center and Family Home Forum 62 03-25-2014 03:01 AM
Do You Let Kids Spit Out Their Food? Zoe Daycare Center and Family Home Forum 14 02-14-2013 08:31 AM
Advice on Food, wwyd? E Daycare Daycare Center and Family Home Forum 12 04-28-2012 06:07 AM
Food Program Income/or Not??? Lisa4kids Daycare and Taxes 3 01-04-2011 08:58 AM
Food Costs broncomom1973 Daycare Center and Family Home Forum 4 12-06-2010 12:45 PM


All times are GMT -7. The time now is 07:40 AM.



Daycare.com         Find A Daycare         List Your Daycare         Toys & Products                 About Us

Daycare.com
Please read our Disclaimer before continuing.

Topics pertain mainly to the following States:

Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Columbia Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming