Daycare.com Forum Kidacare by Minute Menu HiMama Childcare App

Go Back   Daycare.com Forum > Main Category > Daycare Center and Family Home Forum

Daycare Center and Family Home Forum Daycare Center and Family Home owners, Directors, Operators and Assistants should post and ask questions here.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 03-23-2013, 07:30 AM
ksmith's Avatar
ksmith ksmith is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Incirlik AB, Turkey
Posts: 95
Default How Much Do You Spend on Food?

I'm curious how much everyone spends on food on just daycare (it could be per kid a week, or a monthly total. Just included the number of kids pretty please). When I did daycare before, we lived some where, where the food was ridiculously expensive. It's been a while since I've been food shopping in the states, so I'm just trying to get an estimate of how much most people spend. Also, what types of food you buy (lots of boxed pre-made food, or items to make homemade items)?
Reply With Quote
  #2  
Old 03-23-2013, 07:36 AM
nannyde's Avatar
nannyde nannyde is offline
All powerful, all knowing daycare whisperer
 
Join Date: Mar 2010
Location: Des Moines
Posts: 7,291
Default

$5 per kid per day.
Reply With Quote
  #3  
Old 03-23-2013, 07:42 AM
MNMum's Avatar
MNMum MNMum is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Jul 2011
Location: Minnestoa
Posts: 598
Default

We are a family of 5. And I usually have about 7 dck - 4 days/week. Our grocery bill is between $800-$1000/month. I'm not as good as Nannyde - she does all homemade food, all organic, all special meat. But I make about 80% homemade/organic. I do not buy organic milk - that alone would be an extra $80/month. Most of my fruits and veggies are organic and fresh. In the summer I have a nice vegtable garden to subsidize our bill Almost all of our food comes from Costco - until summer, then its the farmers market and Costco.
__________________
MnMum married to DH 9 yrs
Mum to Girl 11, Girl 8, Boy 4.5, Boy 9 mos
DCK's 3, 3, 18 mos, 4 mos
Reply With Quote
  #4  
Old 03-23-2013, 07:45 AM
ksmith's Avatar
ksmith ksmith is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Incirlik AB, Turkey
Posts: 95
Default

That makes me happy to hear that some providers provide lots of organic and homemade meals. I was hoping to do the same (although I didn't before), which was another concern with the prices.
Reply With Quote
  #5  
Old 03-23-2013, 07:47 AM
CedarCreek's Avatar
CedarCreek CedarCreek is offline
Advanced Daycare.com Member
 
Join Date: Jan 2013
Location: Texas
Posts: 1,529
Default

Hmm..I think around 450 a month. Probably a little less.
Reply With Quote
  #6  
Old 03-23-2013, 07:55 AM
Texasjeepgirl's Avatar
Texasjeepgirl Texasjeepgirl is offline
Director Licensed Care
 
Join Date: Jul 2008
Location: Texas
Posts: 304
Default

allot!!!!!
__________________
~ t ~
Reply With Quote
  #7  
Old 03-23-2013, 08:25 AM
blandino's Avatar
blandino blandino is offline
Daycare.com member
 
Join Date: Sep 2012
Location: Tulsa area
Posts: 1,508
Default

We are licensed for 12 children, but typically have 8-9 eating table food. I don't provide organic food for the daycare, but everything is homemade (with the exception of one meal on the menu - corn dogs, which have a CN label, but are our only processed, premade, food)

I grocery shop for the daycare completely separately than personal shopping, and I shop monthly (aside from produce and milk) - and it usually runs about $320.00 a month.
Reply With Quote
  #8  
Old 03-23-2013, 08:38 AM
ksmith's Avatar
ksmith ksmith is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Incirlik AB, Turkey
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by blandino View Post
We are licensed for 12 children, but typically have 8-9 eating table food. I don't provide organic food for the daycare, but everything is homemade (with the exception of one meal on the menu - corn dogs, which have a CN label, but are our only processed, premade, food)

I grocery shop for the daycare completely separately than personal shopping, and I shop monthly (aside from produce and milk) - and it usually runs about $320.00 a month.
Blandino, do you do daycare in your home?
Reply With Quote
  #9  
Old 03-23-2013, 08:57 AM
SilverSabre25's Avatar
SilverSabre25 SilverSabre25 is offline
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Location: Where I am legally unlicensed ;), USA
Posts: 7,626
Default

We average $120-$150/week for a family of 4 + 4 dcks (3 eating table food, all full-time).

I can't break down what we spend just to feed daycare kids because we haven't done it.

I do very little processed, premade stuff.
Reply With Quote
  #10  
Old 03-23-2013, 09:06 AM
blandino's Avatar
blandino blandino is offline
Daycare.com member
 
Join Date: Sep 2012
Location: Tulsa area
Posts: 1,508
Default

Quote:
Originally Posted by ksmith View Post
Blandino, do you do daycare in your home?
Yes and no. We are an in-home license, but have a seperate home just for the daycare. So I am able to completely seperate the groceries.
Reply With Quote
  #11  
Old 03-23-2013, 09:25 AM
just_peachy's Avatar
just_peachy just_peachy is offline
New Daycare.com Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 180
Default

I know this goes outside the limits of the question, but the only way I keep track is household food AND toiletries.

So for a family of 5 plus 3 daycare kids 4 days a week, we spend $1200-$1500 a month.

We do all organic, the only "processed" foods I buy are the organic kids' Cliff bars and the organic Cliff Kids fruit ropes. We've made sacrifices to be able to feed our family the way I want. I think it's important. My mom has crippling arthritis, she's already had a hip replacement and is looking into a new knee sometime soon. She's on heavy duty anti-inflammatory drugs which will probably be the cause of her death years down the road. And she is convinced that it's because HER mom fed them from boxes and cans their entire life. I tend to agree.

I'll be honest though, sometimes I feel resentful that I am feeding the daycare kids better than how they eat at home. It's a lot of time and work. It helps me when I put myself in the mindset that these are "my" kids between the hours of 7 and 5.
Reply With Quote
  #12  
Old 03-23-2013, 09:36 AM
SilverSabre25's Avatar
SilverSabre25 SilverSabre25 is offline
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Location: Where I am legally unlicensed ;), USA
Posts: 7,626
Default

ah yes, that is a good point. our budget also includes toiletries and paper products. I get a lot of stuff at Costco.
Reply With Quote
  #13  
Old 03-23-2013, 04:07 PM
kathiemarie's Avatar
kathiemarie kathiemarie is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Sep 2010
Location: Ventura
Posts: 541
Default

I spend about $500 month for my family (3) and DC (8). Mostly homemade foods. I do serve crackers and granola bars at times.
Reply With Quote
  #14  
Old 03-23-2013, 08:16 PM
LoraJenkins's Avatar
LoraJenkins LoraJenkins is offline
New Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: In the Deep South
Posts: 385
Default

I spend anywhere from $90 to $125 per week depending on if it a "stock up" week or not. I have 3 FT DCKS. I do serve some "convience" food such as all fruit newton's or whole grain cereals but most of what I serve is homemade. I do try to "stock up" on regularly served items when on sale for at least a month. I cook in batches and freeze the extras in serving sized containers when I can. I also shop our local Farmer's Market for local in-season produce every weekend. I do the same for my family. Just makes sense to me so I can serve the best quality for the lowest amount. I serve only organic products whenever possible.
Reply With Quote
  #15  
Old 03-23-2013, 08:49 PM
Jewels's Avatar
Jewels Jewels is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Aug 2010
Location: Wisconsin
Posts: 534
Default

I spend about $300 per week, I buy lots of organic, fresh fruits vegetables, good fish once a week for daycare, I am licensed for 12, and have anywhere for 8-10 eating food, it includes family to, were a family of four, nut our evenings are very busy so dinners are quicker and simpler, sandwiches and such, so its daycare that runs most of the bill!
Reply With Quote
  #16  
Old 03-24-2013, 01:57 PM
Meeko's Avatar
Meeko Meeko is online now
Advanced Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Utah
Posts: 4,148
Default

I try not to think about it!!!
Reply With Quote
  #17  
Old 03-24-2013, 02:38 PM
BumbleBee's Avatar
BumbleBee BumbleBee is online now
Advanced Daycare.com Member
 
Join Date: Jun 2012
Location: Michigan
Posts: 2,316
Default

Licensed for 6. Generally have 1 for breakfast, 4 for am snack, 4 for lunch, 6 for pm snack. 75% is homemade with the other 25% being crackers etc for snacks. I buy fresh fruit/veggie for snacks & use frozen fruit/veggies for meals. I do not serve juice only water & milk. I don't do organic. I also don't do canned fruit/veggies but will buy canned beans for chili.

I run right around $60 a week for daycare food (not including paper products).

I do not have any of my own kids or a spouse/partner so my personal food bill is $30 a week.
Reply With Quote
  #18  
Old 03-24-2013, 03:02 PM
Starburst's Avatar
Starburst Starburst is offline
Provider in Training
 
Join Date: Jan 2013
Location: Oregon
Posts: 1,410
Default

Wow, I am definitly going to have to use coupons when I have my daycare. Too bad California coupons and store policies make it difficult to save alot like on "Extreme Couponing".
Reply With Quote
  #19  
Old 03-24-2013, 04:09 PM
NeedaVaca's Avatar
NeedaVaca NeedaVaca is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: The Middle
Posts: 2,248
Default

My cost varies a great deal but I spend between $30-$70 per week, this includes all household items/toiletries for a family of 4 and 5 daycare kids. I coupon a lot, when I don't need to stock up on anything I can spend around $30 for the week on milk, bread & produce, when I see good deals and want to stock up my weekly expense rises.

Just this week I stocked up on 20 packages of Gogurts for summer popsicles, 20 containers of 32 oz yogurt and 20 Bailey coffee creamers. I spent $12.80 on 60 items!
Reply With Quote
  #20  
Old 03-24-2013, 04:20 PM
Sugar Magnolia's Avatar
Sugar Magnolia Sugar Magnolia is offline
Blossoms Blooming
 
Join Date: Apr 2011
Location: Where the wind goes.....
Posts: 2,379
Default

We don't provide lunch, but we provide 2 snacks and beverages with lunch and snacks. On Friday, we have pizza, but the parents (ahem, most parents) pay for it. Snacks and drinks cost about $50 per week for 13-15 children.
Reply With Quote
  #21  
Old 03-24-2013, 05:17 PM
Evansmom's Avatar
Evansmom Evansmom is offline
Advanced Daycare.com Member
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 722
Default

I stopped providing food and I love it!! I do provide an afternoon snack which is usually a fruit or veggie paired with yogurt, cheese, sunflower seed butter or sometimes crackers on occasion bc I limit grains. It's been so great!! I'll never go back to providing food, it just took up too much of my time and money and our nice organic food was always wasted.

I admire all of you who provide food to your clients, I just couldn't do it.
Reply With Quote
  #22  
Old 03-24-2013, 06:08 PM
LK5kids's Avatar
LK5kids LK5kids is offline
Daycare.com Member
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,204
Default

Quote:
Originally Posted by Evansmom View Post
I stopped providing food and I love it!! I do provide an afternoon snack which is usually a fruit or veggie paired with yogurt, cheese, sunflower seed butter or sometimes crackers on occasion bc I limit grains. It's been so great!! I'll never go back to providing food, it just took up too much of my time and money and our nice organic food was always wasted.

I admire all of you who provide food to your clients, I just couldn't do it.
In all honesty I'd love to just provide snacks and be done with it!
Reply With Quote
Reply

Tags
food costs

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Does Food Program Really Cover Food Costs? kpa0627 Daycare Center and Family Home Forum 64 07-29-2016 05:44 PM
Daycare Food Program DonnaJean Parents and Guardians Forum 18 03-07-2013 04:12 PM
Similar Question About Dc/Family Food mrsp'slilpeeps Daycare Center and Family Home Forum 4 05-15-2012 06:15 AM
Advice on Food, wwyd? E Daycare Daycare Center and Family Home Forum 12 04-28-2012 06:07 AM
Food Reimbursement Question For Those That Aren't On The Food Program MarinaVanessa Daycare and Taxes 17 10-06-2010 01:47 PM


All times are GMT -7. The time now is 11:40 PM.



Daycare.com         Find A Daycare         List Your Daycare         Toys & Products                 About Us

Daycare.com
Please read our Disclaimer before continuing.

Topics pertain mainly to the following States:

Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Columbia Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming